Matrassentest Consumentenbond 2011

In september 2011 heeft de Consumentenbond de uitslag van de matrassentest 2011 bekend gemaakt. Bij deze test zijn matrassen getest van de merken M-Line, Tempur, Auping, Eastborn en Pullman, vijf kwalitatief goede merken. De uitkomst van de test wordt dan een beetje voorspelbaar en liggen de gegeven eindcijfers niet ver uit elkaar.

De Slow Motion VI van M-Line en Vivo Visco van Auping zijn door de Consumentenbond als ‘Beste Getest’. Met respectievelijk 7,3 punten en komen op een gedeelde eerste plaats. Deze matrassen worden direct gevolgd door de Pocket 300 van Velda van met 7,2 punten. Sanne van Pullman heeft 7,0 punten gekregen. De laagste score in deze matrassentest kreeg InShape 1000 van Eastborn. Met nog wel een redelijk cijfer van een 6,4. Het complete testoverzicht treft u aan onderaan deze pagina.

Hoe test de Consumentenbond de matrassen?

Consumentenbond duurzaamheid test
Om de duurzaamheid te testen wordt er een wals van 140 kilo 30.000 keer over de matras gerold.

Dit staat ongeveer gelijk aan 8 tot 10 jaar gebruik van een matras door een persoon of meerdere personen waarbij het gewicht in totaal maximaal 140 kilo is.

Het spreekt voor zich dat het totale gewicht dat op de matras ligt van grote invloed is op de duurzaamheid. Na deze test blijken de matrassen toch wel kuilen te vertonen. Sommige matrassen waren zelfs zwaar beschadigd en niet meer te gebruiken.

Bij de sterktetest van de matrassen werd een zak van 50 kilo vanaf 30 centimeter hoogte tien keer op een matras geploft. De uitkomst van deze test is te zien in de waardering van de levensduur van de matrassen.

Bij pocketvering matrassen bleken de veren van sommige pocket matrassen na de vochttest roestplekken te vertonen. Wat dit precies zegt over de levensduur of het comfort is niet duidelijk en legt de Consumentenbond ook verder niet uit.

De Tempur Original (een van de eerste matrassen van de firma Tempur) scoorde met een eindcijfer van slechts 6,9 niet echt hoog. Van het topmerk Tempur had ik zelf wel wat meer verwacht. Zelfs het Ikea Sultan Flokenes-matras kreeg met een 7,1 een betere beoordeling. Deze waardering houdt echter verband met de prijs-kwaliteitsverhouding. Dit heeft namelijk te maken met de mate waarin de prijs overeenstemt met de hieraan gekoppelde productverwachtingen. Een lage prijs leidt tot lage(re) productverwachtingen. Voor de duidelijkheid: een matras van € 100 kan een 10 krijgen, omdat je voor dat bedrag maar heel weinig mag verwachten. Als de ervaringen boven de zeer lage (!) verwachtingen uitkomen, volgt een hoog eindcijfer.

Resultaten Consumentenbond-matrassentest 2011

Tempur is een matrasmerk dat in de matrassenbranche hoog gewaardeerd wordt. Ik haal dit merk naar voren als inhoudelijke illustratie van een matrasbeoordeling door de Consumentenbond. De bevindingen van de Consumentenbond-matrassentest met betrekking tot de Tempur Original matras zijn bepaald niet positief. Dat heeft vooral te maken met de redelijk dure aanschafprijs (€ 1118,- voor een matras van 90 x 200 cm) in verhouding tot de verwachte kwaliteit.

Maar ook het feit dat er geen handvatten aan het matras zitten, maakt het matras volgens de Consumentenbond niet goed hanteerbaar. En dat telt negatief in de eindbeoordeling. Een Tempur matras hoef je nooit te keren dus is het een kul argument dat de Consumentenbond gebruikt. Althans, voor een matras van Tempur.

Voor lichaamsondersteuning scoort Tempur gemiddeld een cijfer 5,9 De Tempur Original scoort een 5,4 op lichaamsondersteuning van de rug. Op de lichaamsondersteuning van de zij scoort de matras een 6,4. Het gemiddelde op het gebied van lichaamsondersteuning komt dan uit op een 5,9 en dat is natuurlijk niet echt hoog voor een absoluut topmerk.

Qua drukverdeling scoort Tempur gemiddeld een cijfer 7,7

De drukverlagende eigenschappen van Tempur zijn absoluut goed te noemen en deze krijgen dan ook een cijfer 7,7 in de Consumentenbond-matrassentest 2011. Van Tempur had ik op dit punt nog wel iets meer verwacht, omdat drukverdeling juist het speerpunt van Tempur is. Dat neemt niet weg dat een 7,7 absoluut een hoog cijfer is.

Bewegen op de Tempur Original-matras scoort een cijfer 5,6

Tijdens de slaap is de mens nog steeds actief en dit mag niet belemmerd worden door het matras. Voor het kunnen draaien op het Tempur Original matras geeft de Consumentenbond slechts een 5,6 aan de matras. Op dit punt scoort de Tempur Original minder goed dan haar concurrenten. Zo krijgt bijvoorbeeld de M-Line Slow Motion VI voor het bewegen op de matras een cijfer 9,7.

Stabiliteit op de Tempur Original-matras krijgt een cijfer 5,5

Ook op dit punt scoort de Tempur Original niet echt hoog en krijgt deze matras een 5,5. In vergelijking met de andere geteste matrassen blijft Tempur achter bij de vergelijkbare matrasaanbieders. Qua stabiliteit scoort de Auping Vivo Visco matras goed met een 7,7. De Consumentenbond-matrassentest 2011 komt qua levensduur voor de Tempur Original met een cijfer 7,8 en qua vochttransport 7,5. Dit zijn dan toch weer goede cijfers; zeker als je nagaat dat de ventilatie bij traagschuim matrassen niet altijd even goed is en dat deze klam kunnen aanvoelen.

De hanteerbaarheid van de Tempur Original-matras werd beoordeeld met een 1. Dat is natuurlijk een slechte beoordeling, maar dit type matras hoeft nooit gekeerd te worden! Het is mij daarom dus een raadsel waarom deze matras hierop getest is. Omdat de Tempur matrassen nooit gekeerd hoeven te worden, worden er uiteraard ook geen handgrepen op gemaakt.

De Consumentenbond suggereert dat dit het opmaken bemoeilijkt, maar daar heeft de aanwezigheid van handvatten aan een matras geen enkele invloed op. Deze handvatten worden aan matrassen gemaakt om de matras te kunnen keren; niet om het opmaken van het bed te vergemakkelijken. Ter verduidelijking: bij het opmaken van het bed, pak je de matras bij de hoeken vast om daaronder het laken te leggen. De handgrepen van matrassen zitten niet bij de hoeken, maar in het midden van de matras. Dit vind ik een typisch voorbeeld van het ondeskundig testen van matrassen door mensen die weliswaar goede bedoelingen hebben, maar niet bekend zijn met de matrasindustrie. Het cijfer 1 voor hanteerbaarheid wekt de indruk dat het opmaken van de matras absoluut onmogelijk is. Ik denk dat dat gebruikers van een Tempur Original gewoon op een opgemaakt bed slapen.

Tempur Original-matras in de Consumentenbond-matrassentest 2011

Het comfort van de Tempur Original is goed, de lichaamsondersteuning redelijk. De drukverdeling is prima en het bewegen op de matras gaat niet al te gemakkelijk. Verder laat de stabiliteit te wensen over, maar is de levensduur en de ventilatie perfect. Kortom de Tempur Original is volgens de Consumentenbond een goede matras. Er blijven voor mij echter veel vragen open na het goed bestuderen van deze uitslag en de gegeven punten want waarom heeft bijvoorbeeld Tempur dan zo’n laag cijfer gekregen?

Consumentenbond-matrassentest
Hieronder vindt u de cijfers die de Consumentenbond aan enkele matrasmerken in 2011 gegeven heeft.

Uitslag Consumentenbond-matrassentest 2011

MerkM-lineAupingEastbornPullmanTempurVelda
Type matrasSlow Motion 5Vivo ViscoInShape 1000SanneOriginal 20Pocket 300
Test resultaat7,37,36,476,97,2
Lichaamsondersteuning rug6,25,74,25,55,46,4
Lichaamsondersteuning zij7,47,16,25,46,46,9
Levensduur7,77,77,88,87,87,8
Vochttransport7,87,67,87,77,57,5
Drukverdeling7,77,77,77,77,77,7
Veerkracht108,587,58,37,3
In bed draaien9,77,96,39,65,69,4
Stabilisatie7,77,75,57,75,57,7
Bedbodem voelbaar99,589,28,69,3
Geur4,85,54,88,68,65,5
Hanteerbaarheid15,51113,2
Afwerking7,76,65,55,58,86,6
Rits7,71010107,77,7
Wasbare tijk108,3nvtnvt1010
Geluid107,7105,5103,2
Aantal zones755117
Eind cijfer 7,37,36,476,97,2

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.